четвер, 29 листопада 2018 р.

Римські та арабські цифри

   
Римські цифри
  Римські цифри з'явилися 500 років до н.е. Римська система числення була дуже поширена в Європі і вважалася на той час, поки не придумали арабські цифри, ідеальною.
Римські цифри з'явилися 500 років до н.е. Римська система числення була дуже поширена в Європі і вважалася на той час, поки не придумали арабські цифри, ідеальною.
  • I- 1
  • V-5
  • X-10
  • L-50
  • C-100
  • D-500
  • M -1000
   З невеликими числами вона цілком зручна, але для запису великих чисел дуже складна. Ще один недолік: неможливо письмово робити обчислення. Їх можна зробити тільки в розумі, що, природно, може породити велику кількість помилок.
Зараз римські цифри теж застосовують, наприклад, в запису століття, порядкового номера монарха.
Арабські цифри 
У V столітті в Індії з'явилася система запису, яку ми знаємо як арабські цифри і активно використовуємо зараз. Це був набір з 9 цифр від 1 до 9. Кожна цифра записувалася так, щоб їй відповідало кількість кутів. Наприклад, в цифрі 1 - один кут, в цифрі 2 - два кути, в цифрі 3 - три. І так до 9. Нулі ще не існувало, він з'явився пізніше. Замість нього просто залишали порожнє місце.
    Далі відбулося цікаве: араби перейняли індійську систему числення і почали щосили застосовувати її. В ті часи мусульманський світ був дуже розвинений, він мав дуже тісні зв'язки і з азіатською і європейською культурою і брав від них все найдосконаліше і передове на той час. Математик Мухаммед Аль-Хорезмі в IX столітті склав керівництво про індійську нумерації. Воно в XII столітті потрапило в Європу і ця система числення отримало дуже широке поширення. Цікаво, але саме через те, що до нас ці цифри прийшли від арабів, ми їх називаємо арабськими, а не індійськими. До речі, і саме слово «цифра» - арабського походження. Араби перевели індійське «сунья» і вийшло «цифр». Арабська система числення називається позиційною. Це означає, що значення числа залежить від положення його в запису. Тобто в числі 18 цифра 8 позначає 8 одиниць, а в числі 87 та ж вісімка позначає 8 десятків. Позиційні системи найбільш досконалі. Але вони походять від непозиційних систем (які, в принципі, існують і зараз) в результаті розвитку людства, його знань і потреб. Цікаво те, що сучасні арабські цифри сильно відрізняються від тих, які використовуємо ми:
Ось така історія чисел. Зараз теж використовуються різні числа. Деякі країни, як наприклад, арабські країни і Китай, користуються своїми особливими цифрами. Але, все-таки, найбільшого поширення набули арабські цифри, які використовують і розуміють в усьому світі.

3 коментарі:

Історія чисел

   Історія виникнення чисел дуже глибока і давня. Саме життя привело людей до того, що стало просто необхідно використовувати символи для ...